مقدمه

 

مقدمه ای بر فعالیت های شرکت عدل آفرینان ماندگار

 

تأمین کنندۀ تکنولوژی­ های گردشگری

 

وسعت خدمات

 

راه‌حل اتصال هتل‌های ایران به بازار فروش جهانی و داخلی

 

اتصال اقسام کانال­های فروش B2B و B2C

دستاوردها

 

نخستین سوئیچ توزیع آنلاین مراکز اقامتی در ایران

 

تاریخچۀ پیدایش و دستاوردهای فنی

 

انقلاب دیجیتالی

 

افتخار در ایجاد شبکۀ مدیریت کانال­های فروش آنلاین

 

کسب نشان نوآوری در جشنواره ملی تحول دیجیتال

 

پشتیبانی بین­ المللی

 

پیشرو در ارائه خدمات مالی رزرواسیون آنلاین

 

پوشش پرداخت با کارت­ های اعتباری بین­ المللی

 

خدمات آنلاین

 

اتوماسیون فرآیندهای رزرواسیون و استعلام ظرفیت

 

ارائه خدمات به آژانس­ های مسافرتی آنلاین

 

تعاملات استراتژیک

 

اتصال به اقسام به PMS و توسعۀ فروش هتل

 

همکاری با سیستم­ های مدیریت هتلداری

 

مشاوره استارتاپ­

 

راه­ حل توسعۀ فعالیت استارت آپ­های حوزۀ گردشگری

 

تسهیل­ گری در شکل­ گیری فضای کسب

راهکار ابری

 

همکاری با هتل­ ها بدون بهای اولیه و بالاترین امنیت اطلاعات

 

زیرساخت ابری و رویکرد مالی تراکنشی

 

نوآوری

 

نگاه به آینده، توسعۀ مستمر و کشف بازارهای جدید

 

گسترش بسترهای ارتبـاطی و طراحی سرویس­های جدید

 

مقدمه ای بر فعالیت های شرکت عدل آفرینان ماندگار - تأمین کنندۀ تکنولوژی های گردشگری

در پس مدیریت یک هتل، با حجم‌ بالایی از مسئولیت‌های کارکنان در بخش ­های مختلف، سامانه­ های یکپارچه‌ و هوشمندی قرار دارند که تمام روال­ های اجرایی را مدیریت می‌کنند. طی یک دهه اخیر، هتل­ ها در سراسر دنیا به این زیرساخت­ های فنی که از پروتکل‌های استانداردی پیروی می‌کنند، بیش از هر زمانی اتکا پیدا کرده‌اند و فرآیندهای توسعه کسب‌وکار هتلداری، مدیریت حرفه‌ای را به زیرساخت­های نرم‌افزاری یکپارچه سپرده‌اند.

صنعت هتل‌داری در ایران علی­رغم دسترسی­ های محدود به تکنولوژی­ های مدرن و شرایط نامتعارفی که پیش رو داشته، از این الگو به دور نمانده است؛ جسته و گریخته، سیستم­های حرفه­ ای بین­ المللی به کشور راه یافته و خوشبختانه با فعالیت متخصصان مستعد داخلی و مدیران لایق، امروزه دسترسی­ به شبکه‌های تبادل اطلاعات جهانی و سیستم­های توزیع آنلاین برای هتل­ های کشور فرآهم است. با این وجود، انتظارات و آگاهی از این تحولات محدود بوده و ناگزیر روش‌های سنتی در مدیریت کسب و کار به طور عمده ­ای در بخش هتلداری کشور به چشم می­خورد. ضمن این‌که فضای تحریم هم برای صنعت هتلداری ایران عاملی بازدارنده بشمار می­رود.

شرکت عدل‌آفرینان ماندگار از سال 1385 با هدف ارتقاء فناوری‌های گردشگری (Travel Technology) از طریق طراحی و پیاده‌سازی یک «اکوسیستم هتلداری» با محوریت سه سیستم مهم مدیریت هتل (PMS) و سیستم رزرواسیون مرکزی (CRS) و  سیستم مدیریت کانال­های توزیع آنلاین (CHM)، برنامه‌ریزی و اقدامات وسیعی برای بهبود زیرساخت­های فنی هتلداری در کشور نموده است. در این مسیر، نرم­ افزار مدیریت هتل پروتل آلمان (Protel-PMS) بعنوان تنها سامانه بین­ المللی عرضه شده در ایران، در مجموعه­ های مهمی همچون گروه هتل‌های پارسیان، هتل­ های Ibis و Novotel فرودگاه امام، هتل بزرگ تهران و تعدادی دیگری از هتل­ ها پیاده‌سازی شده و به منظور پوشش نیازمندی­های داخلی، تمامی بومی ­سازی­های لازم بطور دقیقی به اجرا درآمده است. در ادامه این مسیر، ظرفیت‌های فنی و دانش این شرکت بکار گرفته شده تا سایر ضروریاتی که هتل‌ها در جریان تحولات دیجیتالی و هوشمندسازی خود و نهایتاً بهبود کسب و کار نیاز دارند، از طریق اشاعۀ ابزارهای کسب و کار الکترونیک به منظور حضور موثر هتل­ ها در شبکه وسیع فروش داخلی و بین­ المللی تأمین گردد. این هدف گذاری منجر به خلق و ارائۀ نخستین سیستم توزیع آنلاین ظرفیت ­های اقامتی با برند تجاری ادوتل (Adotel) گردیده، که موفقیت ­های چشم­گیری را برای خود و برای هتل­ های طرف قرارداد خود به ارمغان آورده است.

ادوتــــــــــــل - راه‌حلی برای اتصال هتل‌های ایران به بازار فروش جهانی و داخلی - در اقســــام مختلف کانــــــــال های فروش B2B و B2C

رقابت مسالمت آمیز تأمین کنندگان زیرساخت­های فناوری اطلاعات گردشگری در سطح جهان باعث شده تا استاندارد نوینی تحت عنوان HTNG یا «نسل بعدی تکنولوژی هتلداری» (Hospitality Technology Next Generation) در این عرصه بوجود آید. شرکت عدل آفرینان ماندگار با تمرکز بر خلاء تکنولوژیک در حوزۀ توزیع آنلاین دیتای مراکز اقامتی در کشور، دست به ایجاد نخستین سیستم رزرواسیون مرکزی (CRS-Central Reservation System) زده است؛ این مهم توسط تیم مجرب ایرانی با مشاوران بین­ المللی و در سطح کیفی نمونه­ های موفق فعال در سطح بین­ المللی، مبتنی بر تکنولوژی HTNG صورت گرفته است. اتصال این سیستم به نرم­ افزار هتلداری پروتل و برخی دیگر از نرم ­افزارهای هتلداری فعال در ایران، زمینۀ لازم برای تبادل آنلاین دیتا (ظرفیت و نرخ لحظه­ای) و انتقال این اطلاعات به اقسام مختلف کانال­های فروش B2B و B2C را برای هتل­ های طرف همکاری این شرکت فرآهم کرده است.

از این طریق با تولد محصول جدیدی با عنوان تجاری ادوتل (Adotel) به عنوان یک محصول 100% ایرانی، تحول خاصی در صنعت گردشگری ایران بروز کرده است. وجود سیستم ادوتل بعنوان یک توزیع کننده استاندارد دیتا و متصل به نرم ­افزارهای هتلداری در ایران موجب شده تا کانال­های معتبر فروش بین­ المللی که سهم زیادی از رزرو آنلاین هتل­ های ایرانی را به خود اختصاص داده­ اند، تمایل به همکاری با ایران نشان دهند؛ بدین ترتیب با برقراری ارتباطات فنی مبتنی بر استانداردهای توزیع اینترنتی (IDS)، بخشی از آژانس­های مسافرتی آنلاین بین­ المللی (OTA) همکاری خود را با ایران آغاز نموده ­اند.

ادوتل هم اکنون منحصر به هتل­ های برخوردار از پروتل نیست بلکه در گروه هتل­ های ایرانگردی و جهانگردی نیز که مجهز به یک سیستم هتلداری ایرانی (بنام رائین سیستم) است شروع به فعالیت نموده است؛ ادوتل از این طریق امکان آنلاین سازی فرآیندهای فروش را برای هتل­ های طرف همکاری خود چه در حوزۀ بین­ المللی و چه در حوزۀ داخلی فرآهم ساخته است. اتصالات متعددی در سیستم ادوتل تعبیه شده که عمدتاً پیاده­ سازی گردیده و ارتباطات جدیدی نیز در برنامه توسعه این محصول قرار دارند که هر یک زمینه آنلاین شدن بخشی از فعالیت­های سنتی و حرکت در امتداد تحول دیجیتالی صنعت گردشگری کشور را فراهم می­سازند.

ادوتــــــــــــل – نخستین سیستم توزیع آنلایـــن دیتا مراکز اقامتی ایران - تاریـــــخچۀ پیدایش و دســـــــــتاوردهای فنی/مالی

از سال 93 به این سو، با توجه به اشرافی که دپارتمان فنی مجموعۀ عدل‌آفرینان ماندگار ناشی از فعالیت در حوزۀ سیستم­ های مدیریت هتل و سیستم ­های جانبی پیدا کرده است، روزنه‌های جدیدی در زمینه بهبود سامانه­ های رزرو آنلاین پیش روی این شرکت گشوده شده و نهایتاً پس از طی فرآیند تحقیق و توسعه 3 ساله، زیرساخت­های مرتبط با این حوزه را در قالب محصول مجزایی تحت عنوان Adotel به بازار عرضه کرده است؛

هتل در یک طرف بعنوان متقاضی دریافت خدمات توزیع آنلاین دیتاست؛ برای این منظور نظام توزیع اینترنتی موجود در سیستم ادوتل، ظرفیت فروخته نشدۀ اقسام اتاق‌های هتل را به انضمام برخی اطلاعات حیاتی برای رزرو علی­ الخصوص اقسام پلن­های نرخی‌ مشتمل بر سیاست­های کنسلی و .. به صورت برخط (Online) به سوی فروشندگان منتشر می‌کند. در طرف دیگر، دریافت کنندگان اطلاعات قرار می­گیرند (فروشندگان/رزرو کنندگان) که می­توانند اقسام مختلفی داشته باشند، منجمله آژانس­های مسافرتی آنلاین (OTA)، سیستم رزرو اینترنتی B2C روی وبسایت هتل، مدیریت کنندگان کانال­های توزیع (CHM)، توزیع کنندگان جهانی (GDS) و همچنین طیف وسیع دیگری از درگاه ­های فروش که با توسعه اینترنت و تغییر رفتار مردم پا به عرصه فروش ظرفیت ­های اقامتی (Accommodation) گذاشته­ اند؛ پیج ­های اختصاصی در شبکه­ های اجتماعی مثل Facebook و موتورهای جستجو مثل Google از نمونه ­های بارز آن به شمار می ­روند.

تمامی این فضاهای جدید کسب و کار که بر بستر دیجیتالی شکل گرفته­ اند و در حال متحول­ سازی صنعت گردشگری با سرعتی چشمگیر هستند، اطلاعات (Data) مورد نیاز برای فعالیت خود را فقط به صورت آنلاین دریافت می­کنند و هیچ نوع تجسمی از ارتباط تلفنی/فکس/ایمیل/و .. با هتل ندارند. لذا هر درخواستی که وجود دارد و هر گفتمانی که بین هتل و خریدار (یا واسط) برقرار می­شود، بر بسترهای ارتباطی فنی مبادله می‌شود‌؛ پلتفرم طراحی شده برای توزیع دیتای هتل ­های ایران (ادوتل)، بخشی از زیرساخت گردشگری الکترونیک برای کشور به حساب می‌آید که جانب عرضه و تقاضای خدمات اقامتی را به یکدیگر متصل می ­سازد و فرآیندهای سنتی را کمرنگ و به مرور محو می­ سازد.

امروزه اگر در دنیا فروش آنلاین وجود دارد، دلیلش حضور سیستم­ های زیرساختی تبادل دیتا مثل Adotel و ارتباطات نرم­ افزاری آنها با اقسام بازیگران صنعت است. در سال 96 این ارتباطات نرم‌افزاری در ایران شبیه‌سازی شدند؛ یک دهه شناخت از محصول نرم ­افزاری پروتل آلمان بعنوان یک نمونه معتبر از سیستم­ های مدیریت هتل که به شماری از سیستم­ های توزیع دیتای بین المللی و یک نمونۀ ایرانی (ادوتل) متصل است، معماری­های صحیح و جریان­های تبادل اطلاعات را در اختیار گذاشته تا سیستم­ توزیع دیتای ادوتل نیز مبتنی بر استانداردهای متداول در این حوزه طراحی و اجراء گردد.

پس از اتصال سیستم توزیع دیتای ادوتل به کانال­های فروش آنلاین بین­ المللی، در خصوص فرهنگ­سازی برای اشاعۀ این زیرساخت در داخل کشور اقدامات وسیعی صورت گرفت؛ پیش از این تمامی ارتباطات آژانس­ های آنلاین داخلی با هتل ­ها که نسبت به فروش اینترنتی اقدام می­کنند به صورت ارتباطات انسانی صورت می­گرفته و هم اکنون نیز روال­های سنتی جریان دارند. ادوتل با ارائه وب-سرویس­های (Web-Service) لازم برای تبادل آنلاین اطلاعات با آژانس­ های آنلاین داخلی و همچنین با ارئه پنل ­های آژانسی، این زمینه را فراهم نموده تا آن دسته از آژانس­ های مسافرتی آنلاین که از توان فنی لازم برای برقراری ارتباطات نرم ­افزاری برخوردارند به این سیستم متصل شده و از آن پس کلیۀ فرآیندهای استعلام ظرفیت، اعلام رزرو، دریافت تائیدیه و فرآیندهای کنسلی و .. بدون طی فرآیندهای انسانی و سنتی ناکارآمد/زمانگیر/هزینه­بردار/مفسده­ برانگیز بدون دخالت انسانی صورت پذیرد. تا به امروز بیش از 15 فروشنده آنلاین داخلی از طریق وب سرویس و بیش از 60 آژانس مطرح نیز از طریق پنل از خدمات زیرساختی ادوتل شروع به بهره ­برداری نموده ­اند که پوشش وسیعی از زنجیرۀ فروش داخلی به شمار می ­آید.

ادوتــــــــــــل – افتـخار در ایجاد اولین شبکه مدیریت کانال¬های توزیع آنلاین - نشان نوآوری دیجیتالی از جشنوارۀ تحول دیجیتال

در سال­های 95- 96  توسعه‌های نرم‌افزاری گسترده­ای بر روی پلتفرم توزیع دیتای ادوتل در ایران انجام شده است. فعالیت اجرایی این سیستم از اواسط سال 96 آغاز و طی دورۀ اجراء ابتدایی در چند هتل محدود تا اواخر سال 97، ضمن اتصال به آژانس‌های آنلاین خارجی، در حدود ۳.۲ میلیون دلار درآمد ارزی برای هتل ­ها ایجاد نموده است. در حالی که پرداخت آنلاین با کارت­های اعتباری بین ­المللی (Visa/Master) دارای محدودیت جدی در تعامل مستقیم با هتل­ های ایرانی است، تمامی موضوعات مالی مرتبط با پرداخت و تسویه حساب با هتل ­های کشور در کنار موضوعات فنی توسط شرکت عدل آفرینان کنترل و مدیریت شده است.

به محض انتشار  آنلاین اطلاعات هتل­ های ایرانی در پرتال­ های فروش آنلاین خارجی، حجم زیادی از تقاضای رزرو آنلاین ایجاد می­شود، چراکه مسافران عموماً ترجیح می ­دهند که در اینترنت هتل‌ها را جست‌وجو و رزرو کنند. پیش از آنکه این اتصال از طریق سیستم توزیع دیتای ادوتل انجام شود، هیچ هتلی از ایران در شبکه فروش آنلاین جهانی به صورت مستقیم قرار نداشته و فروش بی­واسطۀ اتاق‌ها در اینترنت امکان‌پذیر نبوده است. در اثر این دستاورد بزرگ، شرکت عدل‌آفرینان ماندگار «نشان نوآوری دیجیتالی» را از جشنوارۀ ملی تحول دیجیتالی برای محصول ادوتل در سال 96 دریافت کرده است.

این سطح از نوآوری و وسعت پوشش خدمات زیرساختی در بخش هتلداری در ایران، تنها از سوی شرکت عدل‌ آفرینان ماندگار تجربه و ارائه شده است. یکی از دلایل این موضوع آن است که این شرکت ابتدا فعالیت خود را با استانداردسازی در صنعت هتلداری و استقرار و بومی­سازی و آموزش سیستم مدیریت هتل (PMS) بعنوان یکی از زیرساخت­های مهم در هتلداری آغاز کرده و لذا با مفاهیم و استانداردهای صنعت هتلداری آشنایی دقیق و عمیقی دارد؛ حمایت­ شرکت­­های خارجی نیز در حوزۀ مشاوره نقش موثری بر موفقیت­های سیستم تولید شده در این شرکت برای توزیع دیتای هتلداری (ادوتل) داشته است. یک دهه همکاری با دو شرکت مهم پروتل آلمان با سه دهه فعالیت در سراسر جهان در تأمین سیستم­ هتلداری (Protel Hotel Software) با پوشش در 80 کشور و استقرار در بیش از 30 هزار هتل در سراسر دنیا و همچنین شرکت XN انگستان بعنوان یکی از معدود تأمین کنندگان سیستم­های زیرساختی در صنعت گردشگری و هدایت­گر بازار بین­ المللی (Market Leader) و برندۀ بسیاری از جوایز و افتخارات بین­ المللی در نوآوری و طراحی در زیرساخت­های توزیع دیتا، نقش کلیدی در طراحی صحیح معماری فنی و کیفیت سیستم­های ایجاد شده توسط شرکت عدل آفرینان ماندگار در ایران در حوزۀ توزیع دیتا بعنوان یک سیستم بومی منطبق با استانداردهای روز بین­ المللی داشته است.

شرکت عدل آفرینان ماندگار همچنین در حوزۀ سایر سیستم ­های مورد استفاده در صنعت هتلداری نیز فعالیت داشته که این موضوع نیز تاثیر شایانی بر حضور این مجموعه در صنعت هتلداری کشور داشته است؛ از میان این سیستم­ها می­توان به سیستم پاسپورت اسکنر، سیستم پوز مراکز درآمدی، سیستم تلویزیون تعاملی و .. اشاره کرد.

ادوتل – پیشرو در ارائۀ خدمات مالی رزرواسیون آنلاین - پرداخت کارت های اعتـباری بیــن المـــللی

ادوتل دخالتی در تعاملات مالی فی­ مابین هتل و فروشندگان آنلاین داخلی بعمل نمی­ آورد و عوایدی ناشی از رسوب منابع مالی ندارد؛ کلیۀ تعاملات مالی هتل­ ها با فروشندگان به صورت مستقیم با ارجاع فروشنده به درگاه بانکی هتل در شبکۀ بانکی داخلی و یا از طریق خرید اعتباری و تسویۀ آتی با هتل صورت می­گیرد. مع ­الوصف در حوزۀ رزرواسیون بین­ المللی، ادوتل کلیۀ مسئولیت­ های مالی ناشی از رزرو را بر عهده دارد؛ از آنجایی که ارتباط مالی مستقیمی بین فروشندگان بین ­المللی و هتل ­های داخلی مهیا نیست و همین موضوع مانع از فعالیت مستقیم طرفین بوده، باید واسطی بین هتل و فروشنده خارجی قرار گیرد؛ ادوتل مسئولیت مالی این حوزه را برعهده می­گیرد. با توجه به آنکه میهمان در کانال فروش خارجی رزرو را انجام داده و هزینه را پرداخت کرده یا کارت اعتباری خود را ارائه داده است، فرآیند برداشت از کارت اعتباری میهمانان خارجی و همچنین تسویۀ مبالغ پرداخت شده توسط میهمان به فروشنده خارجی که به هتل تعلق دارد، توسط ادوتل مدیریت می­گردد؛

اصولاً یک هتل ایرانی به دلیل عدم دسترسی به نظام­های بانکی بین‌المللی امکان بهره‌برداری از کارت اعتباری میهمان و همچنین امکان دسترسی به پول پرداخت شده به کانال­های فروش خارجی را ندارد. اما هیچ جای نگرانی برای هتل­ ها نیست؛ برای حل و فصل این موضوع و همچنین تسویۀ کمیسیون­ های فروشندگان خارجی، ادوتل با دسترسی به مبادی تسویه (Clearing Rooms) و درگاه­ های پرداخت بین­ المللی، از طریق تعاملات بین­ المللی خود در خارج از کشور، ضمن عقد قراردادهایی با هتل‌های طرف قرارداد خود در ایران، و در مقابل نیز طی همکاری بین­ المللی با کانال­های فروش خارجی از طریق اخذ نمایندگی یا همکاری دوجانبه، جریان نقدینگی پروژه رزرواسیون آنلاین بین­ المللی را مدیریت می­نماید. ادوتل تا به امروز بیش از 50 هزار رزرو داخلی و بین ­المللی به ارزش بیش از یکصد میلیارد تومان را کارپردازی فنی/مالی کرده و در ایران با هتل­ها و در خارج از ایران با فروشندگان آنلاین تعاملات مالی لازم را مدیریت نموده است.

به زودی نیز بهره ­برداری از ادوتل با اضافه شدن یک نوع از ارزهای مجازی (Crypto Currency) و یکپارچه ­سازی آن با سیستم ادوتل انجام می­شود که از این طریق گام بعدی در تسهیل ورود گردشگران خارجی به کشور برداشته خواهد شد که در نوع خود تحولی جدید به شمار می­رود.

ادوتل – اتوماسیون فرآیندهای رزرواسیون و استعلام ظرفیــــــــت - ارائۀ خدمات به آژانس های مسافرتی آنلایـن

دفاتر خدمات مسافرتی داخلی اعم از آنلاین (OTA) و غیر آنلاین (TA) که در زمینۀ رزرو مراکز اقامتی و هتل­ ها فعالیت دارند و برای مشتریان خود در خصوص رزرو اتاق اقدام می ­نمایند، از بستر توزیع دیتای ادوتل بهره مهمی برده و خواهند برد. تا این زمان نیز بخش زیادی از این فعالان گردشگری همکاری خود را با ادوتل آغاز نموده ­اند. برای این منظور، شرکت­ های آژانس مسافرتی آنلاین با پیاده ­سازی وب­ سرویس (Web-Service) توزیع دیتای هتل ادوتل، نرم‌افزارهای خود را با سامانه توزیع دیتای ادوتل سازگار نموده ­اند و یا در مراحل پیاده­ سازی آن هستند؛ برخی از این شرکت­ها عبارتند از:

اسنپ تریپ / علی بابا / ایران هتل آنلاین / اقامت 24 / فلایتیو / فلای تودی/ هتلیار / جااینجاست / رسپینا 24 / چنلیید / مستر بلیط / فرهیختگان/ مارکوپولو / رهی نو / علاالدین / سفر مارکت / هتل دات آی آر / الی گشت/ سفیران / آسان گشت / کیمیا / اینیاک / آفتابگردان توس / سامانه کیش و ..

برای تحقق این دستاورد بزرگ، بعد از تکمیل اقدامات فنی در زیرساخت ادوتل برای اتصال هتل ­های کشور به فروشندگان آنلاین خارجی مانند CTrip و HRS و HotelsPro و Agoda و … این سیستم برای اتصال به فروشندگان آنلاین در داخل کشور نیز با رعایت کلیۀ استانداردهای روز دنیا در این حوزه شبیه‌سازی و هدف گذاری شد. بدون حضور سیستم­ های توزیع دیتا مثل ادوتل در کشور، هرچند دفاتر مسافرتی از طریق وب‌سایت‌­ها اصطلاحاً به “فروش آنلاین” هتل­ ها می‌پردازند، ولی بخش زیادی از فرآیندهای حیاتی علی­ الخصوص استعلام ظرفیت و اطلاع ­رسانی در مورد رزرو طی تعاملات روزانه و فعالیت ناکارآمد انسانی به روش سنتی و یا با استفاده از اتوماسیون داخلی انجام می­ شود؛ لذا برای شروع فعالیت ادوتل، نیاز به فرهنگ­سازی و تنویر صنعت (هتل­ها و فروشندگان) جهت حرکت در مسیر انقلاب دیجیتالی بوده است. برای این منظور ادوتل به عنوان یک هاب مرکزی نسبت به تبادل الکترونیکی اطلاعات (آنلاین) در خصوص موارد زیر اقدام می­نماید:

    دریافت اطلاعات لحظه ­ای ظرفیت از هتل ­ها (از نرم­ افزار هتلداری – PMS) و پاسخ به استعلام ظرفیت فروشندگان

    دریافت اطلاعات مرتبط با شرایط رزرو منجمله قوانین کنسلی و نوشو مرتبط با هر پلن نرخی (Rate-Plan) و اعلام به فروشنده

    دریافت اطلاعات رزرو و میهمان از فروشنده و ارسال و ثبت قطعی در هتل (در نرم­ افزار هتلداری – PMS)

    دریافت اطلاعات مرتبط با تائیدیه رزرو (Confirmation Code) از هتل و ارسال برای فروشنده

    دریافت اطلاعات تغییرات در رزرو (Modification) از فروشنده تا قبل از زمان پذیرش و ارائۀ تغییرات به نرم ­افزار هتلداری

به اضافۀ موارد فوق، ماژول­ های داخلی سیستم رزرواسیون مرکزی ادوتل (Adotel-CRS) موضوعات مهمی از جمله شناورسازی نرخ، تعاریف شرایط کنسلی/نوشو، مدیریت اعتبار فروشنده، مدیریت ظرفیت اختصاصی (Allocation) و .. را نیز فرآهم آورده است که کاربرد بسیار زیادی علی­ الخصوص برای گروه­های هتلی به منظور سیاستگذاری متمرکز دارد.

به تعبیری، این سازگاری امکان‌پذیر شده است تا فروشندگان آنلاین داخلی، با اتصال به پلتفرم توزیع دیتای ادوتل، اطلاعات هتل‌ها را در لحظه از طریق وب سرویس دریافت کنند و دیگر لازم نیست تا به طور سنتی عملکردشان را به هتل اطلاع دهند. آنها می‌توانند مثل نمونه­ های معتبر خارجی (booking.com, HRS.com, ..) رفتار کنند و از این طریق بدون هیچ نوع تعامل انسانی بین هتل و آژانس، واچر در وب­سایت فروشندۀ آنلاین به لحظه صادر می‌شود که قطعی به شمار می­رود. این خدمات آنلاین به علت متصل بودن هتل و آژانس به یکدیگر از طریق یک سوئیچ واسط (ادوتل) اتفاق می‌افتد. از زمان راه­ اندازی سرویس داخلی توزیع دیتای ادوتل که در حدود یکسال از پایان دورۀ موفقیت آمیز پایلوت آن می ­گذرد، در حدود 50 هزار رزرو داخلی در محیط عملیاتی از این بستر کارپردازی گردیده است.

ادوتل – راه حلی سریع برای تحقق آرمان های توسعه فـــــروش - توسعۀ سرویس های نرم افزارهای هتلداری

شروع بکار این بستر تبادل دیتا برای فعالان گردشگری جذابیت داشته و تحولی در صنعت هتلداری کشور بشمار می ­رود. چرا که دیگر خبری از حجم زیاد کار انسانی در واحد رزرواسیون هتل و آژانس برای تبادل اطلاعات با یکدیگر و همچنین ورود دستی اطلاعات میهمان/رزرو در سیستم هتلداری و تکرار همۀ این فرآیندها در هنگام تغییرات رزرو (کوتاه شدن اقامت/تمدید اقامت) و برای ثبت کنسلی/نوشو و تبادل اطلاعات میهمان و ارسال تائیدیه رزرو از طریق فکس و ایمیل وجود ندارد؛ با ادوتل، همه چیز خودکار انجام می­شود!

لازم به توضیح است که این کارایی مختص هتل­های برخوردار از نرم ­افزار هتلداری پروتل نیست؛ بلکه ادوتل پس از شروع بکار در هتل­ های برخوردار از سیستم هتلداری پروتل در ایران، نسبت به سازگارسازی با نرم­ افزارهای هتلداری «آسا»، «رائین»، «مدریک»،  «مسافر»، «پرک» و «هریس (میزبان)» اقدام نموده و قراردادهای همکاری با شرکت­ های تأمین کنندۀ این سیستم های هتلداری به منظور اتصال به ادوتل از طریق ماژول PMS-Connect که به صورت پیاده سازی وب­سرویس Web-Service به نرم­افزارهای هتلداری متصل می­ گردد، تبادل شده است.

لذا بخش عمده­ ای از بازار هتلداری کشور که از یکی از این 4 نرم ­افزار هتلداری مطرح در کشور برخوردارند، بالقوه قابلیت توزیع آنلاین از بستر هاب ادوتل (Adotel-HUB) را دارا شده ­اند. فعالیت این موضوع نیازمند تبادل قرارداد مدیریت کانال­های توزیع آنلاین فی­مابین شرکت عدل آفرینان ماندگار و هتل است. هتل­هایی که تمامی این مسیر را طی کرده ­اند در حدود 100 هتل مشتمل بر گروه هتل­ های پارسیان، گروه هتل­ های ایرانگردی، هتل­ های فرودگاهی و تعدادی هتل منفرد می­ باشند که هر روز بر تعداد آنها در حال افزوده شدن است.

با اتصال سیستم هتلداری مستقر در هر هتل به سیستم توزیع دیتای ادوتل، زمینه توسعۀ فروش از طریق افزایش کانال­های فروش طرف همکاری با هتل فرآهم می ­گردد؛ بدیهی است که برای یک هتل برقراری ارتباط و همکاری با تمامی فعالان و فروشندگان داخلی و خارجی با روال سنتی فرآهم نیست و معمولاً عمدۀ فروش هتل ­ها از طریق تعداد محدودی قرارداد با برخی شرکت­های شناخته شده فعال در سطح کشور و یا شرکت­های محلی که بر روی هتل مذکور تمرکز دارند صورت می­گیرد؛ علاوه بر این بخش عمده­ ای از فروشندگان (علی ­الخصوص بین ­المللی) بدون دریافت آنلاین اطلاعات هتل نسبت به عرضه آن اقدامی نمی­ نمایند. همچنین توزیع کنندگان بزرگ بین ­المللی اعم از GDS ها و عمده فروشان (Whole-Sellers) نیز که نسبت به ارسال اطلاعات و ظرفیت­ هتل­ ها به مبادی فروش مرتبط با خود اقدام می ­کنند، حتماً باید از طریق یک بستر توزیع دیتا با هتل در ارتباط باشند تا قادر شوند که رزروهای صدها هزار هتل طرف همکاری خود را مدیریت کنند.

ادوتل راهکار رفع این موضوع به شمار می­رود؛ چرا که با اتصال به نرم­ افزار هتلداری و تبادل آنلاین اطلاعات، در خصوص توزیع آنلاین اطلاعات هتل در کلیۀ مبادی فروش داخلی و بین ­المللی اقدام و از این طریق زمینه توسعه فروش و بهتر دیده شدن هتل در بخش وسیعی از جانب تقاضا را فراهم می­آورد. بعلاوه با نبود ادوتل، ناکارآمدی­های ناشی از اقدام کاربر در هتل برای تعامل انسانی با فروشندگان نیز می­تواند خدشه جدی بر میزان فروش وارد آورد که این موضوع نیز ضمن تبادل دیتای اقامتی از بستر توزیع آنلاین ادوتل مرتفع شده و منافع ناشی از رفع این نارآمدی­ها برای هتل باقی خواهد ماند.

ادوتل – راه حلی برای فعالیت اســــــــــــــتارت آپ های حوزۀ گردشگری - تسهیل گری در شکل گیری فضای کسب و کار

از طریق فعالیت ادوتل و بسط این بستر توزیع دیتا در کشور، امروزه شروع به فعالیت استارت آپ های حوزۀ گردشگری که ممکن است در هر یک از حوزه ­های فروش آنلاین، باشگاه وفاداری، توزیع دیتا، پایش دیتا (Big-Data Analysis)، گردشگری سلامت، تورگردانی و یا هر نوع خدمات خلاقانه هدف گذاری شده باشند بسیار تسهیل شده است. این شرکت­ها می­توانند با دریافت و پیاده ­سازی وب­سرویس دیتای هتل ادوتل، به صورت الکترونیکی به اطلاعات ظرفیت و شرایط فروش هتل ­های طرف همکاری ادوتل دسترسی یافته و این اطلاعات را به نحو طراحی شدۀ خود و به منظور ارائۀ خدمات به مشتریان خود بهره­ برداری نمایند. توجه به این نکته ضروری است که در هر صورت، هر نوع فعالیت روی دیتای هتل منوط به اخذ مجوز و انعقاد قرارداد با هتل ­های مدنظر استارت آپ خواهد بود.

آژانس­های مسافرتی (TA) (غیر آنلاین) نیز از این گردونه خارج نیستند و می­توانند از مزایای ادوتل برخوردار شوند؛ ایشان می ­توانند بدون اقدام فنی، از طریق پنل آژانسی ادوتل (Adotel TA-Panel) رزروهای خود را بدون تعامل انسانی با هتل، مدیریت و کارپردازی نمایند و کلیۀ قابلیت­هایی که برای آژانس­ های آنلاین از بستر وب­سرویس ادوتل فرآهم شده، از طریق پنل آژانسی با دریافت کدکاربری قابل بهره­ برداری می­باشد. قابلیت­ هایی اعم از ثبت رزرو، اخذ تائیدیه رزرو، تغییرات در رزرو، کنسلی و نوشو و ..

ادوتل در شرکت عدل‌آفرینان ماندگار طرح ریزی شده تا «شبکۀ داخلی و خارجی توزیع دیتای هتلداری» منطبق با پروتکل­های استاندارد تعریف شدۀ آن در سطح بین ­المللی راه ­اندازی شود. با ارائه پلتفرم توزیع داده ادوتل، این شرکت به اولین و بزرگ­ترین مجری پروژه توزیع دیتای هتل مشتمل بر دو سیستم اصلی رزرواسیون مرکزی (CRS) در داخل کشور و مدیریت کننده کانال­های توزیع آنلاین داخلی و بین ­المللی(Channel Manager)  تبدیل شده است که ویژگی­های مهمی را در بر داشته است:

    سیستم توزیع دیتای ادوتل تماماً در داخل کشور طراحی و تولید شده است

    از طریق همکاری با شرکت­ های تویع کنندۀ بین­ المللی، انتقال دانش عمیقی به کشور صورت گرفته است

    پایه­ های فنی و سطح برخورداری از زیرساخت­های فناوری اطلاعات در صنعت گردشگری ارتقاء یافته است

    جامعه هتل ­های کشور بر بستر شبکه توزیع اطلاعات هتل­ های جهان قرار گرفته و از انزوای بین­ المللی خارج شده است

    درگاه­های متعدد فروش مستقیم (B2C) و فروش غیرمستقیم (B2B) به روی هتل­ های کشور باز شده است

    مسیر تحول دیجیتالی در صنعت گردشگری شروع شده و با سرعت زیادی به پیش می­رود

    زمینه فعالیت شرکت­ های جدید و نوپا و تسهیل­ گری برای استارت آپ­ های حوزۀ گردشگری بروز کرده است

در حال حاضر زیرساخت ادوتل ظرفیت حدود 100 هتل مهم کشور را آنلاین ساخته و شرکت­ها و آژانس­ها و اقسام فروشندگان و فعالان در بازار گردشگری می­توانند با درخواست برقراری ارتباط فنی (وب سرویس) با زیرساخت ادوتل، اطلاعات موجودی و نرخ شبکه وسیعی از هتل­ های کشور را دریافت و کسب و کار خود را مبتنی بر آن تعریف نمایند. صد البته هتل ­های دیگر کشور در حال عضویت در پلتفرم توزیع دیتای ادوتل هستند و توسعۀ ادوتل در سطح کشور تا تحول کامل صنعت هتلداری ادامه دارد ..

مجموعه­ های فعال در حوزۀ بومگردی و خانۀ مسافر و اقامتگاه­ های سنتی نیز می­توانند اطلاعات ظرفیت خود را از طریق پنل هتلی ادوتل (Adotel Hotel-Panel) در سیستم توزیع دیتای ادوتل بارگزاری کنند؛ از این طریق ادوتل دیتای این مراکز اقامتی را در شبکه فروش متصل به خود توزیع خواهد نمود که مورد نیاز و مورد استقبال و تقاضای کانال­ های فروش نیز هست. البته اگر این مراکز از یکی از نرم­ افزارهای هتلداری متصل به ادوتل برخوردار باشند، بدون نیاز به تکمیل و به روز رسانی اطلاعات در پنل هتلی ادوتل، قادر خواهند بود تا تماماً شبیه به هتل­ های کشور از مزایای ادوتل در توزیع دیتای خود در سطح داخلی و بین ­المللی بهره ­مند شوند.

ادوتل – امنیت اطلاعات و فاقد سرمایه گذاری اولیه برای هتل - زیرساخت ابــــــــــــــــــــــری - رویکرد مالی تراکنــــــشی

بهره­ برداری از سیستم ادوتل برای دریافت کنندگان اطلاعات (کانال­های فروش) هیچ نوع هزینۀ مالی ندارد! مدل فروش ادوتل ساده‌سازی شده و از آنجایی که منافع هتل را به حداکثر می­رساند، پرداخت بهای بهره ­برداری از آن توسط هتل صورت می­گیرد؛ با این وجود، هیچ وجه ثابتی برای بهره­ برداری از بستر ادوتل توسط هتل پرداخت نمی­ شود بلکه هزینۀ آن مبتنی بر مدل مالی تراکنشی (Per-Transaction) تعریف شده است که ریسک هتل را به صفر رسانده می ­رساند؛ در این مدل مالی، هتل فقط بهای تراکنشی محدودی را به ازای رزروهای موفق حاصل شده از طریق شبکه توزیع آنلاین ادوتل پرداخت می­ کند. در این روش همکاری، هتل تضمین خاطر دارد که در مرحله اول برای توزیع اطلاعاتش هزینه­ای پرداخت نکرده بلکه هزینه به ازای درآمدی که برایش ایجاد می‌شود و رزروهایی که واصل می­ شوند پرداخت می‌شود. تمامی سرمایه گذاری‌های ثابت اولیه توسط شرکت عدل آفرینان ماندگار انجام شده و به روزرسانی ­های سیستم و برقراری اتصالات جدید نیز بدون هزینۀ مازاد برای هتل، صورت می­گیرد.به منظور ارائۀ خدمات باکیفیت و امن به هتل‌ها و دریافت کنندگان اطلاعات، همچنین برای راه ­اندازی سریع سیستم (بدون نصب در هتل) و صرفه جویی در زمان و سرمایه و منابع سخت افزاری، سیستم توزیع دیتای ادوتل براساس رویکرد رایانش ابری (Cloud) طراحی شده است. بهره­ مندی از تمایزات فنی سیستم­ های ابری هم به نوبه خود بی تاثیر در این طراحی نبوده است.

هر زمان هتلی تصمیم داشته باشد تا از خدمات توزیع دیتای ادوتل بهره ­مند شود، یعنی تصمیم گرفته باشد تا مسیر تحول دیجیتالی خود را طی کند، هیچ نیازی نیست که حتی یک مراجعه حضوری به هتل صورت پذیرد! ادوتل یک سوئیچ واسط ارتباطی است که در خارج از هتل (بر روی دیتاسنترهای داخل کشور) نصب بوده و  با سیستم مدیریت هتل در ارتباط نرم ­افزاری قرار می­ گیرد. پس از این تصمیم و برقراری اتصال، تمام فرایندهای بعدی برای توزیع اطلاعات هتل در کانال­های فروش داخلی و خارجی آغاز می­ گردد؛ همه این فرآیندها به طور مرکزی طراحی شده است. از زیرساخت­های تأمین کننده ­گان ابری داخلی متصل به شبکه اینترنت ملی بعنوان هاست و مرکز نگهداری دیتا استفاده شده است که بحث امنیت اطلاعات را هم پوشش بیشتری می­دهد و در خصوص رزروهای داخلی، اطلاعات از مرزهای کشور خارج نمی­شود. همچنین چنانچه مرزهای ارتباطی به هر دلیل به صورت دائمی یا موقتی با خارج از کشور محدودسازی گردد، خللی در فرآیندهای توزیع دیتای داخلی ادوتل وارد نمی ­گردد.

ادوتل – نگاه به آینده، توسعۀ مستمر و کشف بازارهای جدید - گسترش بستر ارتبـاطی و تقویت توزیع دیتا

بخش اول طرح­ های توسعه ادوتل بر سیستم رزرواسیون مرکزی است تا کاربردها و توانمندی‌ها‌ی آن به نمونه‌های مطرح بین­ المللی نزدیک و نزدیکتر گردد. در بخش دوم به صورت مستمر در بخش تحقیق و توسعۀ ادوتل (Adotel R&D) تلاش می­ شود که تعداد بیشتری از کانال­های فروش خارجی (از اقسام مختلف) و فعالان نوظهور و درگاه­های جدید فروش داخلی شناسایی شده و ضمن برقراری ارتباط فنی با ادوتل، عرضه هتل­ های طرف همکاری ادوتل در مبادی فروش گسترده ­تر و شامل پوشش وسیع­ تری گردد. زمانی که اتصالات نرم­ افزاری به حداکثر خود رسیده و تعداد بیشتری از هتل­ها و مراکز اقامتی کشور به این بستر متصل گردند، ادوتل بعنوان «سوئیچ تبادل دیتای هتلداری ایران» فعالیت خواهد کرد و مأموریت شرکت عدل آفرینان ماندگار در حوزۀ توزیع دیتا با عنوان (IHS – Iran Hotel Switch) به معرضه ظهور خواهد رسید.

یکی از حوزه­ های توسعه­ ای مدنظر در ادوتل، تکمیل ارتباطات با تمامی نرم ­افزارهای هتلداری داخل کشور و همچنین ارتباط با مجموعه‌هایی است که در زمینه گردشگری، زیرساخت ارائه می‌دهند. از جمله این موارد در کنار اقسام فروشندگان آنلاین خدمات اقامتی، می­توان به مواردی که از طریق اپلیکشن­ های گردشگری، ستاره مربع‌ها و .. سرویس گردشگری می‌دهند و فعالیت آنها مستلزم دریافت آنی ظرفیت هتل­ ها است می­ باشد. امروزه فعالیت شرکت­ هایی که در بستر اینترنت خدمات جستجو و ارجاع (Search & Refer) ارائه می­کنند نیز آغاز شده که تسهیل مناسبی برای یافت بهترین قیمت توسط مسافرین به شمار می ­رود؛ ادوتل در بخش توسعه­ ای خود در خصوص اتصال به این بسترها نیز برنامه ­ریزی و اقدام عملیاتی خود را آغاز نموده است. همچنین شرکت­هایی نیز در کشور هستند که باشگاه وفاداری (Loyalty Club) ایجاد می­کنند و خدماتی را با تسهیلات ویژه به اعضاء خود ارائه می­کنند که اتصال به این سیستم­ ها نیز در برنامه­ های توسعه ادوتل قرار گرفته است.

به این ترتیب هر شرکت/سازمان/آژانس/و .. که خدماتی را در حوزه گردشگری به اعضاء یا مشتریان خود ارائه می‌دهد، در ابتدا نیاز به آگاهی لحظه ­ای از ظرفیت قابل فروش هتل ­ها و در انتها نیاز به اطلاع­ رسانی رزروهای انجام شده را دارد؛ پس تمامی این مجموعه­ ها طرف ارتباط ادوتل هستند و می­ توانند از خدمات زیرساختی ادوتل در حوزۀ گردشگری بهره ­مند شوند. زیرساخت توزیع دیتای ادوتل یک شبکه اطلاع رسانی گسترده و به لحظه است که می‌تواند در ظرفیت هتل‌ها را در بهره‌ورترین شکل ممکن در یک جامعه آماری گسترده به فروش برساند. در آینده نزدیک، این جریان اطلاعات آن قدر ارزشمند خواهد بود که می‌تواند اطلاعات بزرگ‌تری را پردازش کند و تحلیل‌گران کسب و کار به واسطه این اطلاعات ارزشمند، سرمایه گذاران در احداث هتل و مراکز اقامتی در نقاط مختلف کشور را در مسیر درست سرمایه گذاری یاری خواهند داد. لذا سرویس­ های قابل ارائه توسط ادوتل به صورت کلی شامل موارد زیر می­باشد:

    سرویس رزرو اینترنتی مستقیم توسط مسافر روی وب سایت هتل – Adotel WBS

    سرویس توزیع دیتای هتل برای آژانس­ های مسافرتی آنلاین – Adotel OTA

    سرویس توزیع دیتای هتل برای آژانس­های مسافرتی – Adotel TA-Panel

    سرویس توزیع دیتای هتل برای توزیع کنندگان و ارائه کنندگان زیرساخت – Adotel CHM/GDS

    سرویس توزیع دیتای هتل برای تجمیع کنندگان دیتای هتل – Adotel Wholesaler

    سرویس توزیع دیتای هتل برای ارجاع دهندگان – Adotel Search & Refer

    سرویس توزیع دیتای هتل در شبکه­ های اجتماعی – Adotel Social Network

    سرویس توزیع دیتای هتل در موتورهای جستجو – Adotel META Search

    سرویس توزیع دیتای هتل برای باشگاه­ های وفاداری – Adotel Loyalty Club

    سرویس توزیع دیتای هتل برای اپلیکیشن ­های گردشگری و استارت آپ­ ها – Adotel Apps

    سرویس توزیع دیتای هتل برای سازمان ­های بزرگ – Adotel B2B

تمامی سرویس ­های فوق در مبادی داخلی با رویکردهای مالی و پرداخت داخلی (شبکه شاپرک/پرداخت اعتباری) و همچنین در مبادی خارجی با رویکرد مالی و پرداخت بین­ المللی (Visa/Master) و ارائۀ خدمات تسویه حساب بین­ المللی (International Clearing) ارائه می ­گردد؛